Artykuły

Uniwersalne jak blachy ocynkowane

Prowadzenie współczesnej budowy domu jednorodzinnego stało się dość skomplikowanym procesem. Pomijając względy czysto formalne, w postaci pozwolenia na budowę – bardzo istotne i czasochłonne, ale ze względu na swój charakter nie wnoszące nic do fizycznej kwestii wznoszenia budynku – najistotniejszymi elementami całości budowy będzie projekt budynku oraz jego wykonanie.

Projekt ojcem sukcesu

To na etapie prac architekta decyduje się wygląd domu jako całości i poszczególnych jego elementów składowych. To wtedy również zapadają decyzję o zastosowaniu konkretnych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Projekt budowlany ma to do siebie, że jest przeniesionym na papier opisem (w formie graficznej i tekstowej) opisem całości przewidywanego do wykonania budynku.

W projekcie znajdziemy więc szczegółowo rozrysowane wszystkie instalacje, rodzaj przewidzianych do zastosowania materiałów budowlanych, a często także i materiałów wykończeniowych, choć ten ostatni punkt nie jest częścią każdego projektu. Decydując się więc na budowę domu należy właśnie projektowi poświęcić szczególnie dużo uwagi. Decyzje podjęte na tym etapie będą bowiem rzutowały na to w jaki sposób dom zostanie wybudowany.

Ocynk gwarancją trwałości

Pośród materiałów wykorzystywanych przy wznoszeniu i wykańczaniu budynku jednorodzinnego na szczególną uwagę zasługują elementy stalowe, a z pośród nich najbardziej te, które są widoczne na pierwszy rzut oka. Nie trzeba zbyt długo się zastanawiać, nad listśą takich elementów. Łatwo także się domyślić, że powinny być wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Gwarancją takich właściwości jest skorzystanie z materiałów, do wykonania których wykorzystywane są blachy ocynkowane. Dobrym przykładem będzie tutaj pokrycie dachowe. Przyjmujące zazwyczaj postać stalowych arkuszy będzie znacznie trwalsze, jeżeli do jego wykonania zostanie użyta blacha poddana ocynkowi. Pokrycie warstwą cynku zapewnia metalowi praktycznie dożywotnią odporność na korozję, co w przypadku dachu ma niebagatelne znaczenie.

Ocynk nie tylko na dachu

Blacha ocynkowana ma jednak o wiele więcej zastosowań. Oprócz dachów wykonuje się z niej także rynny, drzwi garażowe, płoty, lekkie garaże wolnostojące, a także przewody wentylacyjne, nasady kominowe, obudowy urządzeń i wiele innych przedmiotów, z którymi każdy codziennie się styka.

Charakterystyczny wygląd blachy ocynkowanej sprawia, że nie sposób jej pomylić z niczym innym. Warto zauważyć, że błyszczący kolor blachy ma swój niepowtarzalny styl, dzięki czemu z powodzeniem jest wykorzystywana nie tylko jako materiał stricte wykończeniowy, lecz również jako swoista ozdoba.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Share:
https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/ https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/ https://beesafe.pl/porady/rejestracja-samochodu-zabytkowego/