Artykuły

Worki próżniowe – odkryj ich zalety

Worki próżniowe to domowe akcesoria, które w zależności od ich przeznaczenia sprawdzą się w kuchni, garderobie lub w trakcie podróży. Z ich pomocą łatwo i wygodnie przechowasz swoje rzeczy w szafie albo też przedłużysz świeżość jedzenia. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z próżniowego pakowania.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie worki do pakowania próżniowego warto mieć w domu?
  • W jaki sposób działa worek próżniowy?
  • Jakie są zalety próżniowego pakowania?

 

Worki do pakowania próżniowego – poznaj ich rodzaje

Worki próżniowe mogą ułatwić codzienne życie. Od teraz przechowywanie żywności, ubrań, a nawet pakowanie walizki na podróż nie będzie dla Ciebie problemem. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni worek próżniowy.

Do dyspozycji masz takie, które przeznaczone są do zabezpieczania produktów spożywczych przed wilgocią, pleśnią i zanieczyszczeniami. Tak, to już koniec z marnowaniem pożywienia! Pakowanie jedzenia w worki próżniowe znacznie wydłuża termin jego przydatności do spożycia. Zafoliować możesz m.in.: mięso, ryby, warzywa, owoce, wędliny, kaszę czy makaron.

Worki próżniowe będą pomocne szczególnie wtedy, gdy przygotujesz zbyt wiele porcji obiadowych i trzeba będzie jakoś przechować nadmiar jedzenia w ciasnej lodówce. Innym rodzajem worków próżniowych są te przeznaczone do gotowania potraw metodą sous-vide. Żywność zamykana jest w foliowej torebce, a następnie taką paczuszkę gotuje się lub paruje w określonej temperaturze. Tego typu worki wykorzystują głównie miłośnicy pichcenia czy zawodowi kucharze.

Inny rodzaj worków próżniowych to te przeznaczone do przechowywania odzieży, pościeli czy grubych koców. Worki przydadzą się podczas przeprowadzki, w trakcie podróży służbowej czy wakacyjnego wyjazdu. Dzięki nim zaoszczędzić mnóstwo miejsca w szafie, ale też w walizce. Zawsze warto mieć pod ręką kilka sztuk worków, by bez nerwów dopiąć podróżną torbę. Patent próżniowego pakowania pokochają szczególnie panie, które nareszcie będą mogły w jednej walizce zamknąć wszystkie swoje sukienki, apaszki, kapelusze i dodatki – bez obaw, że coś się wygniecie albo nie zmieści.

Worek próżniowy – jak to działa?

Ten bardzo prosty wynalazek ma równie nieskomplikowany system działania. Wystarczy do foliowego worka włożyć wybrany przedmiot lub też jedzenie, a następnie odessać powietrze za pomocą zwykłego odkurzacza albo też zestawu ze specjalnym wentylem próżniowym. Cała sztuczka polega na tym, że wewnątrz worka wytwarza się ciśnienie, które zmniejsza gabaryty całego pakunku. Jeżeli chcesz hermetycznie zafoliować jedzenie, możesz użyj do tego także zgrzewarki próżniowej, by pozbyć się z worka niepotrzebnego powietrza i móc np. zamrozić hermetycznie zamknięte jedzenie bądź dłużej przechować je w lodówce.

Dzięki wypompowaniu powietrza worek idealnie dopasowuje się do kształtu zapakowanego jedzenia czy odzieży. Aby wyjąć zapakowaną żywność lub ubrania, wystarczy rozciąć folię (w przypadku worków jednorazowych) lub otworzyć zapięcie strunowe (w przypadku worków wielorazowych) – i gotowe! Pamiętaj, by zamówić sprawdzone worki próżniowe, z grubej folii, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne. Znajdziesz takie na Allegro. Wystarczy zajrzeć do sklepu internetowego, wybrać wielkość worków i ich rodzaj, a potem kliknąć KUP TERAZ! Pamiętaj tylko, aby worki do żywności miały wymagane atesty, spełniały wymogi Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i nadawały się do kontaktu z produktami spożywczymi.

Próżniowe pakowanie – najważniejsze zalety

Najważniejszą zaletą pakowania próżniowego jest oszczędność pieniędzy oraz miejsca. Żywność dłużej zachowuje świeżość, naturalny kolor oraz walory smakowe. I nie musisz martwić się, że coś się popsuje i trzeba będzie wyrzucić np. niedojedzony obiad. To również sposób na przewożenie produktów w trakcie upałów. Wystarczy zamknąć jedzenie w worku próżniowym, by zminimalizować ryzyko dostania się do żywności powietrza, bakterii i zarazków.

Z kolei odzież zapakowana w worki próżniowe może zmniejszyć swoją objętość aż kilkukrotnie. W Twojej szafie nareszcie będzie porządek oraz znacznie więcej miejsca na przechowywanie. Dzięki workom ochronisz pościel, koce czy kurtki, których nie używasz na co dzień, przed zapachami, pleśnią, kurzem, a nawet molami. To także genialny patent podczas przeprowadzki i alternatywa dla pudeł czy gigantycznych worków na śmieci. Kolejną zaletą jest to, że próżniowe worki na ubrania mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

Share:
Industrialna dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft https://aavamobile.pl/klucz-do-eleganckiego-wnetrza-ekskluzywne-meble-loftowe/ https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/