Artykuły

Pergola ogrodowa – samodzielny montaż

Nowoczesna pergola ogrodowa różni się w budowie od tych, które jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać na ogrodach. Dzisiejsze konstrukcje budowlane spełniają nie tylko funkcje ozdobne ale są w stanie ochronić nas również przed słońcem.

Pergola ogrodowa – odpowiednie materiały budowlane

Jeżeli chcemy aby w naszych ogrodach powstała pergola ogrodowa musimy w odpowiedni sposób się do tego przygotować. Będą nam potrzebne wysokiej jakości elementy drewniane, które trzeba zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Nie zapominajmy, że jest to konstrukcja całoroczna, dlatego narażona będzie na działanie śniegu, gradu, deszczu, itd. Dodatkowo trzeba pomyśleć o narzędziach, takich jak wkręty, wkrętarka, poziomica, młotek, ścisk stolarski, szlifierka kątowa. Dobrym wyborem jest również szlifierka oscylacyjna lub taśmowa, dzięki którym nie trzeba będzie wykonywać ręcznie szlifowania desek.

Budowa pergoli ogrodowej

Zanim konstrukcja zostanie wzniesiona drewno musi zostać w odpowiedni sposób przygotowane, dzięki czemu pergola ogrodowa będzie bardziej wytrzymała. Taka konstrukcja budowlana musi mieć solidne fundamenty, dlatego nie można stawiać jej bezpośrednio na ziemi. Po umieszczeniu bocznych filarów należy przystąpić do mocowania belek poziomych, które będą daszkiem naszej pergoli ogrodowej. Można zdecydować się na samodzielny montaż dachu oraz wersji ze ściankami bocznymi. Jeżeli nasza pergola ma być podparciem dla roślin, to deski znajdujące się na ścianach bocznych muszą mieć większe przerwy pomiędzy jedną a drugą. 

Share: