Artykuły

Ciekawe dodatki w ogrodzie

Ogrody coraz częściej przypominają małe dzieła sztuki – ich właściciele nie szczędzą sił i nakładów finansowych na to, aby powierzchnia ta wzbudzała zachwyt i była prawdziwą dumą i ozdobą. Jeśli posiadamy ogród warto zastanowić się nad jego funkcjonalnym wykorzystaniem – nie musimy wprawdzie od razu sadzić drogich sadzonek drzew i krzewów. Na samym początku musimy jednak określić, co powinno się w naszym ogrodzie znaleźć.

Plan tworzony przez nas na kartce powinien zakładać przede wszystkim miejsce na postawienie mebli ogrodowych (zamiast trawy może tam się znajdować kostka brukowa lub powierzchnia wyłożona kruszywem ozdobnym). Meble znajdziemy w sklepach ogrodniczych, budowlanych, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się wprost do producentów i znalezienie modelu w pełni odpowiadającego naszym oczekiwaniom. Do wyboru mamy najczęściej meble wykonane z nowoczesnego technorattanu oraz z aluminium. Oba te materiały są niezwykle odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci, zmiennych warunków atmosferycznych. Są one również niezwykle lekkie.

Rabaty, ścieżki

Wyznaczenie granic klombów jest ważne również dlatego, aby wiedzieć jakimi ścieżkami poruszać się pomiędzy nimi. Ścieżki możemy pozostawić bez trawy lub też wysypać je wspomnianym wcześniej kruszywem.

Zadbajmy o odpowiedni trawnik – może on zostać wysiany z zakupionych wcześniej nasion lub też rozłożony z rolek – to ostatnie rozwiązanie jest obecnie coraz popularniejsze, gdyż trawa szybko wschodzi i przyjmuje się nawet w ubogiej glebie.

Na klombach kwiatowych możemy umieścić sadzonki roślin nie wymagających od nas dużego zaangażowania i pielęgnacji: lawendę, dzwonki. Warto również wysiać kwiaty, które są odporne na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne, np. aksamitki. Jeśli cenimy zioła w kuchni nic nie stoi na przeszkodzie, aby w naszym ogrodzie pojawiły się sadzonki rozmarynu, tymianku, mięty, bazylii.

Share:
Industrialna półka typu loft do łazienki zobacz wiecje zobacz wiecje