Artykuły

Sprawdź, jaki wystrój wnętrza pasuje do Twojego domu

Sprawdź, jaki wystrój wnętrza pasuje do Twojego domu

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”, głosi znane powiedzenie. Powiedzenie, które absolutnie się nie starzeje, a nawet, w miarę zmieniających się czasów, nabiera nowych znaczeń. I możliwości – obecnie jesteśmy w stanie urządzić dom lub mieszkanie tak, by jak najlepiej wykorzystać jego atuty oraz dostosować tę przestrzeń do naszych potrzeb i upodobań. Skąd czerpać inspiracje? Oto kilka wiodących stylów aranżacji wnętrz, dostarczających różnych, ciekawych rozwiązań.

Wnętrze w stylu klasycznym

Wbrew pozorom, klasyka w wystroju wnętrza może przejawiać się różnymi rozwiązaniami. Niemniej, u podstaw tych estetycznych wariacji zawsze leżą zasadnicze cechy stylu: harmonia, często symetria oraz elegancja. W domach i mieszkaniach o klasycznej aranżacji nierzadko znajdziemy obite skórą kanapy, tapicerowane krzesła oraz regały, komody i stoły z litego drewna. Nie bez znaczenia jest tu również dobór oświetlenia i dodatków. Stylowe żyrandole i lampy lub wręcz świeczniki, zdobione lustra czy też kryształowe misy to charakterystyczne dla klasycznego wystroju akcenty.

Wnętrze w stylu skandynawskim

Dużo światła, jasne kolory, prostota i funkcjonalność – tak najkrócej moglibyśmy opisać styl skandynawski. Królują w nim biele, beże, jasne brązy, szarości i błękity. Lekkie, łatwo ustawne, pozbawione zbędnych zdobień meble tworzą razem wygodną przestrzeń wypełnioną praktycznymi rozwiązaniami. Jasne barwy przełamywane są często niedużą ilością akcentów i dodatków w kolorach czerwieni lub czerni. Często można spotkać się również z wykorzystaniem takich materiałów, jak chromowana stal, plastik lub kamień. Styl skandynawski ma za zadanie powiększyć optycznie przestrzeń i napełnić ją światłem nawet w przypadku niewielkich pomieszczeń.

Wnętrze w stylu retro

Aranżację w stylu retro określa w dużej mierze sentyment do dawnych rozwiązań, efektów wizualnych i wykorzystywanych materiałów. Welury, plusze i tapety winylowe tworzą stylowy dialog z charakterystycznymi dla minionych czasów przedmiotami: aparatem analogowym, telefonem z cyferblatem, lampą z abażurem i fotelem stylizowanymi na lata ’60, staromodnymi fotografiami oraz blaszanymi zawieszkami, zawierającymi popularne niegdyś hasła. Retro to również żółcienie i pomarańcze o dużym nasyceniu, czerwienie, czernie, biele, ale i szarości czy też beże. Aranżacja tego typu to „trendowy recycling”, powrót do dawnych rozwiązań i sprzętów, przy jednoczesnym ich odświeżeniu oraz przedstawieniu w nowoczesnym świetle.

Wnętrze w stylu rustykalnym

W dwóch słowach? Sielskość i swojskość. To przeniesienie motywów ludowych i atmosfery wsi nawet do, zdawałoby się, wyjątkowo nowoczesnej przestrzeni. W tym stylu panują proste i ciężkie formy, drewniane komody, kredensy, skrzynie oraz szafy z lustrem, a także takie kolory, jak beże, brązy, zestawione z bielą. Tego typu wystrój przypadnie do gustu tym, którzy cenią w swoim domu lub mieszkaniu ciepło, przywiązanie do natury i dialog z tradycją. Dodatki w rodzaju ludowych figurek, makatek czy starej lampy naftowej znakomicie dopełnią efekt wizualny urządzanych pomieszczeń.
Oczywiście to tylko niektóre rodzaje aranżacji wnętrz, spotykane w dzisiejszych domach i mieszkaniach. Co więcej, style te wciąż są rozwijane i nierzadko zestawiane, dając jeszcze bardziej interesujące, oryginalne efekty wizualne i użytkowe. Więcej na temat sztuki urządzania swojego przytulnego gniazdka dowiesz się tutaj.

Share:
https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/ https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ https://chuck.com.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/