Artykuły

Zasady montażu gniazdek elektrycznych

Montaż gniazdek elektrycznych, powinien opierać się na pewnych zasadach. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie odpowiednio zamontowane gniazdko elektryczne pozwoli nam w pełni bezpiecznie korzystać z naszej domowej instalacji elektrycznej. Oto najważniejsze zasady montażu tego typu gniazd, których bezwzględnie należy przestrzegać podczas budowy domowej instalacji elektrycznej. Zasady te, dotyczą każdego rodzaju pomieszczeń z osobna:

1. Montując gniazdka elektryczne w kuchni, należy przewidzieć ich nieco więcej niż nam aktualnie potrzeba. Chodzi o to, że za jakiś czas ilość urządzeń elektrycznych znajdujących się w kuchni (ale nie tylko) będzie najprawdopodobniej większa niż obecnie. Czy w takiej sytuacji za kilka lat mamy zapełnić naszą kuchnię przedłużaczami? Chyba nie ma to sensu a jednocześnie – może spowodować poważne następstwa.

2. Kuchnia to również szczególne miejsce pod kątem zużycia energii elektrycznej. To właśnie tu zużywamy najwięcej prądu. Podłączenie takich urządzeń jak piekarnik, toster itd, wiąże się z koniecznością zamontowania większej liczby gniazdek. Dlaczego? Nie zaleca się włączania np piekarnika w obwód elektryczny przy pomocy przedłużacza. W przeciwnym razie może on ulec zniszczeniu i wywołać pożar. Pamiętajmy, że 16 A widniejące na przedłużaczach, to niejednokrotnie fikcja…

3. Montując gniazdko elektryczne w łazience, warto zastanowić się nad tym czy ma to w ogóle sens. Oczywiście – zawsze znajdzie się okazja by podłączyć gniazdko tuż przy źródle wilgoci – przecież liczba dostępnych odbiorników energii elektrycznej wciąż rośnie. Niestety, takie zachowanie jest karygodne. Według najnowszych przepisów instalatorskich, montowanie gniazdek elektrycznych w bezpośrednim sąsiedztwie takich elementów wyposażenia łazienki jak wanna czy prysznic jest niedozwolone. Jedyne, co możemy w okolicach tych urządzeń mieć to instalacja elektryczna zasilana napięciem bezpiecznym!

4. Montując gniazdko elektryczne w salonie, warto zastanowić się nad montażem dodatkowego takiego gniazda, które w sytuacjach awaryjnych może być wykorzystywane do podłączenia np odkurzacza. W przypadku pokojów gościnnych, nie musimy wcale dbać o dużą liczbę gniazdek. Urządzenia RTV nie pobierają z reguły dużej mocy, stąd też można je podłączyć za pomocą przedłużaczy, odpowiednio ukrytych przed wzrokiem gości.

5. Podczas montażu, każde gniazdko elektryczne powinno być wyposażone w bolec uziemiający. Jeśli w domu mamy starą instalację elektryczną i nie posiadamy w niej przewodu PE (ochronnego) powinniśmy zmostkować przewód „zerowy” z bolcem uziemiającym. Wtedy tworzymy coś na zasadzie przewodu PEN – wystarczającego do ochrony przeciwporażeniowej podłączanych do gniazdka urządzeń elektrycznych.

Podsumowując, każde gniazdko elektryczne musi być zamontowane według określonych przepisów bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zasady jego instalacji w ścianie, warto wesprzeć się profesjonalnym elektrykiem, posiadającym odpowiednie uprawnienia elektryczne (np SEP 1kV). Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze gniazdko elektryczne będzie dla nas i dla naszych bliskich w pełni bezpieczne.

Share: