Artykuły

Tradycyjna bryła, nowoczesny look projektów domów piętrowych

Domy piętrowe oferują użytkownikom przestronność wnętrza i duże możliwości aranżacji. Projekt domu piętrowego będzie odpowiednim wyborem dla dużej rodziny czy rodziny dwupokoleniowej pragnącej mieszkać wspólnie w jednym domu. Dzięki znacznej powierzchni każdy znajdzie tu miejsce dla siebie, a przestrzeń będzie można zagospodarować w taki sposób, by domownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem. Dom piętrowy może zachować tradycyjny charakter bryły – może być poryty dwuspadowym dachem, mieć dużą drewnianą werandę czy wydzielony z ganek. Świetnie prezentują się także projekty domów piętrowych nowoczesnych, lecz nawiązujących swoją formą do polskich tradycji budowlanych.

Projekt domu Zx108

Projekt domu Zx108

Aspekty estetyczne domów piętrowych

Jednorodzinne domy piętrowe to takie, które posiadają dwie pełne kondygnacje. W odróżnieniu od domów z poddaszem użytkowym, gdzie powierzchnia użytkowa na piętrze ograniczona jest przez skosy dachu, przez co nie jest wyznaczana przez obrys ścian zewnętrznych, w domu piętrowym powierzchnia piętra wykorzystana jest w pełni. Nie ma zatem potrzeby zwieńczenia takiego budynku dachem o znacznym spadku – 30-40°, tak jak się to robi w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Praktyczną alternatywą jest zatem w tym wypadku stropodach, czyli tzw. dach płaski. Jeśli jednak Inwestor chce, żeby dom zachował bardziej tradycyjny charakter, można również zwieńczyć go dachem kopertowym – czterospadowym o niewielkim kącie nachylenia połaci dachowych – 20-25°. W taki sposób dom będzie miał nowoczesną formę, ale z drugiej strony nawiązywał będzie również do tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego. By dodać budynkowi nieco bardziej ciepłego charakteru, można go na fragmentach elewacji wykończyć drewnem, np. w strefie wejściowej. Poziomo układane na elewacji drewno dodatkowo sprawi, że budynek będzie się optycznie wydawał nieco niższy, co korzystnie wpłynie na jego estetykę.

Projekt domu Zx47

Projekt domu Zx47

Aspekty funkcjonalne domów piętrowych

Domy piętrowe, jak już wcześniej zostało wspomniane, są przestrzenne i mogą świetnie służyć większym rodzinom. Dodatkowo, w porównaniu z domami z poddaszem użytkowym, znacznie łatwiej zaaranżować wnętrza piętra, gdyż nie są one ograniczone skosami dachu. Nie trzeba zatem uciekać się do rozwiązań niestandardowych, jak meble robione na wymiar. Decydując się na dom piętrowy Inwestor zapewnia sobie komfort przestronności. Nie musi ograniczać się w wielkości salonu łazienkowego, może swobodnie umieścić na piętrze również garderobę. Sypialnia i pokoje dziecięce również mogą mieć znaczną powierzchnię, pozwalać na swobodę i dowolność aranżacji wnętrz. Można także rozważyć organizację pokoju dla gości.

Projekt domu Zx54

Projekt domu Zx54

Dom piętrowy zapewnia Inwestorowi przestronność i swobodę aranżacji wnętrz. Każdy znajdzie w nim dużo przestrzeni dla siebie, dodatkowo można zaaranżować przestrzeń wspólną, służącą do wspólnej rekreacji użytkowników. Ponadto budynek może mieć ciekawą bryłę, urozmaiconą przez loggie czy wykusze. Na elewacji domu można wykorzystać drewno lub klinkier, a dla zwolenników rozwiązań bardziej niebanalnych dobrym pomysłem okazać się mogą płyty z betonu architektonicznego. By dom zachował tradycyjny charakter można zwieńczyć go spadzistym dachem o niedużym kącie nachylenia połaci dachowych.

Share:
https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/ live url https://beesafe.pl/porady/sprzedaz-samochodu-wspolwlascicielowi/