Artykuły

Prawidłowe oświetlenie lustra w łazience – wszystko co musisz wiedzieć

Oświetlenie lustra w łazience pełni bardzo ważną funkcję. Niestety niektórzy o nim zapominają, ponieważ uważają, że wystarczy zamontowanie źródła światła na suficie. Dlaczego oświetlenie lustra jest tak ważne i, w jaki sposób dobrać najodpowiedniejsze?

Dlaczego oświetlenie lustra jest ważne?

Prawidłowe oświetlenie dopasowanego do naszej łazienki lustra jest bardzo ważną kwestią. Panie najczęściej się przy nim malują, a Panowie pielęgnują zarost. To właśnie odpowiednio dobrane światło sprawi, że wcześniej wspomniane czynności zostaną wykonane jak najlepiej.
Dużym ułatwieniem w tej sytuacji jest przeznaczenie pomieszczenia na łazienkę, które posiada okno. Niestety nie każdy ma taką możliwość. Wtedy konieczne będzie dodatkowe doświetlenie. Warto dodać, że w ciepłym i przytłumionym świetle, Twoja twarz będzie wyglądała idealnie. Z kolei w świetle jaskrawym – zauważysz na niej wszystkie szczegóły. Warto więc zaopatrzyć się w prawidłowe oświetlenie lustra. Które z nich będzie najodpowiedniejsze?

Oświetlenie lustra – jakie wybrać?

Twój wygląd w lustrze będzie zależeć od tego, czy w łazience znajduje się jedno źródło światła, czy występuje ono w kilku miejscach. Przy dobieraniu barwy światła zwróć uwagę na to, aby była ona zbliżona do barwy słonecznej. Makijaż wykonany przy takim świetle będzie wyglądał podobnie jak świetle dziennym, w którym przebywasz przez większość czasu.

Barwa światła

Najlepszą barwą światła, jaką możesz przeznaczyć do oświetlenia lustra, będzie barwa chłodna. Zdajemy sobie sprawę, że wtedy Twoja cera nie będzie wyglądać idealnie, jednak jeśli zauważysz w niej ewentualne niedociągnięcia, będziesz w stanie je poprawić i zabłysnąć swoim wyglądem, kiedy wyjdziesz z domu Światło określa się w Kelwinach. Im światło jest chłodniejsze, tym wyższa wartość. Do oświetlenia lustra możesz użyć barwy o mocy nawet 5300 K. Niekiedy światło określa się we współczynniku CRI. Jego odniesieniem jest światło słoneczne. Do oświetlenia lustra wybierz wartość większą niż 80.

Źródło światła

Ważną rolę odgrywa tutaj natężenie światła. Przeanalizuj liczbę lumenów, ponieważ na rynku dostępne są zarówno żarówki o dużym natężeniu i małej mocy, jak i o małym natężeniu i dużej mocy. Te drugie pobierają dużo prądu, a oświetlenie, jakie dają może być niewystarczające. Najodpowiedniejszym wyborem będzie zaopatrzenie się w światło o natężeniu nieprzekraczającym 1000 lumenów na m2.
Światło nie powinno być zbyt mocne, ponieważ będzie Cię razić. Warto więc skorzystać z kilku słabszych żarówek, zamiast z jednej, a mocnej. Ponadto nie kieruj światła punktowo, a także nie umieszczaj go tylko z jednej strony lustra. Jak więc odpowiednio ustawić światło? Najlepszym rozwiązaniem będzie więc umieszczenie go po obu stronach lustrach na górze, bądź na wysokości wzroku. Z kolei w kwestii opraw – najodpowiedniejszymi będą te wykonane z mlecznego szkła.

Bezpieczeństwo opraw

W związku z tym, że łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na powstawanie wilgoci, warto poruszyć kwestię bezpieczeństwa opraw. Przy ich wyborze sprawdź, czy oprawy mają podwyższoną szczelność (od IP44 wzwyż). Z kolei ich instalację warto zlecić specjaliście, który zamontuje je w prawidłowy i przede wszystkim bezpieczny sposób.

Oświetlenie lustra za pomocą LED

Podświetlenie lustra za pomocą LED stanowi niewątpliwie jedną z większych atrakcji. Takie oświetlenie nada łazience wyjątkowy styl i klimat. Niestety samo oświetlenie LED nie zapewni wystarczającej ilości światła. Tak naprawdę stanowi bardziej element dekoracyjny niż praktyczny. Jeśli więc zależy Ci na oświetleniu tego typu, oprócz światła LED możesz zamontować nad lustrem kinkiet, bądź podłużną lampę. Włączając LED, nadasz pomieszczeniu nastrój, a korzystając z dodatkowego oświetlenia, będziesz w stanie wykonywać codziennie czynności.

Jakie lampy do łazienki?

Po obu stronach lustra możesz zamontować np. kinkiety. Ważne, aby ich światło nie było zbyt mocne. Praktycznym rozwiązaniem będą kinkiety na ruchomym wysięgniku, który możesz odchylać w razie potrzeby. Z kolei montując jedną, podłużną lampę nad lustrem, zwróć uwagę, aby oświetlała całą jego szerokość.
Jak widać, oświetlenie lustra ma bardzo duże znaczenie. Warto więc zadbać o jego prawidłowe dobranie, ponieważ sprawi ono, że podczas przeglądania się w lustrze, Twoja twarz będzie wyglądać tak jak w codziennym świetle. Stosując się do powyższych wskazówek, oświetlenie w Twojej łazience, z pewnością będzie praktyczne.

Share:
zobacz https://ciekawostki-porady.blogspot.com/ Nowoczesny metalowy kwietnik stojący