Artykuły

Pielęgnacja noży kuchennych

Pielęgnacja noży kuchennych

Komplet dobrych noży kuchennych to atrybut każdego szefa kuchni. Aby codzienne gotowanie dla najbliższych było czystą przyjemnością, a krojenie, siekanie i filetowanie było w pełni bezpieczne, warto poświęcić uwagę swoim nożom. Jak dbać o noże, aby w nienagannej kondycji służyły przez długie lata?

Ostrzałki do noży

Firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową w swoich spotach często przedstawiają innowacyjne, ostrzone laserowo noże. Nie daj się nabrać na tanie chwyty marketingowe! Nawet najwyższej klasy produkty wykonane z wysokiej jakości ceramiki albo stali wymagają ostrzenia. Ostrzałki do noży powinny być wykonane z materiału twardszego niż budulec ostrza. Aby powierzchnia tnąca nie ścierała się, zapomnij o kamiennych osełkach i prowizorycznych narzędziach. Stalki albo automatyczne ostrzałki są profesjonalnym narzędziem łatwym i bezpiecznym w obsłudze.
Szefowie kuchni ostrzą swoje narzędzia przed każdym użyciem. W domowych warunkach wystarczy, jeśli raz na 3-4 tygodnie zatroszczysz się o swój komplet.

Mycie i użytkowanie

Mimo tego, że wrzucenie wszystkich brudnych naczyń do zmywarki jest już nawykiem większości z nas, to warto dwa razy zastanowić się, zanim poddasz nóż mechanicznemu myciu. Ostre detergenty, wysokie ciśnienie i temperatura mogą przyczyniać się do powolnego niszczenia ostrza. Aby noże nie rdzewiały, nie matowiały i nie tępiły się, najlepiej myć je bezpośrednio po użyciu. Ostrza ani drewniane rączki nie lubią wilgoci. Po umyciu noża ciepłą wodą z delikatnym płynem warto wytrzeć powierzchnię do sucha.
Niebagatelne znaczenie dla żywotności noży ma sposób użytkowania. Szklane deski warto wymienić na modele wykonane z miękkiego drewna, które amortyzuje cięcie. Na stronie gerlach.pl znajdziesz wysokiej klasy noże oraz akcesoria, które wprowadzą całkiem nową jakość do Twojej kuchni.

Share: