Ogród i czas

Podejście do czasu bywa rozmaicie wyrażane. We wnętrzach i w ogrodach. Najczęściej odsłaniają je przedmioty oraz styl samego miejsca. Nowoczesne rzeczy podkreślają aktualność i kierują naszą uwagę w stronę przyszłości. Niektóre pomieszczenia oraz budynki wraz z otoczeniem prezentują się wręcz futurystycznie. Kiedy natomiast cenimy przeszłość, wówczas wybieramy antyki, rzeczy w stylu retro. Chętnie też nawiązujemy do dawnych stylów, jak barok, secesja czy art nouveau.

Uroda przemijania – w melancholijnym ogrodzie

Spojrzenie wstecz wiąże się z pewną melancholią. Z zadumą i wyciszeniem, na które coraz rzadziej sobie pozwalamy w hałaśliwej rzeczywistości. Może warto powrócić do cudownego uspokojenia, które ceniono w przeszłości. Jeśli nie chcemy tworzyć całego ogrodu w stylu retro, to zaaranżujmy tam zakątek sprzyjający refleksji i wyciszeniu. Zestawy mebli ogrodowych z rattanu pomogą takie miejsce wyczarować.

Przecież meble rattanowe pojawiały się w dawnych ogrodach, na skraju domu i pięknej zewnętrzności. Na stylowym tarasie pałacu. Na werandzie secesyjnej willi. Łączyły wyrafinowane wnętrza z fantazyjnie zaprojektowanymi ogrodami.

Zegar słoneczny

Bezpośrednim nawiązaniem do czasu w ogrodzie stanie się zegar słoneczny. To atrakcja i dekoracja w jednym, którą coraz częściej możemy podziwiać w ogrodowej przestrzeni. Jego najważniejszą część stanowi gnomon, czyli pręt rzucający cień, ustawiony pionowo. Na podstawie rzucanego przez gnomon cienia ustalamy porę dnia. Pręt trzeba nachylić w kierunku północy. Stworzymy w ten sposób stylus, czyli wskazówkę zegara słonecznego.
Potrzebne będą też cyfry, które ułożymy na podłożu. Można wykonać je z drewna. Ułatwi nam to przeniesienie ich w razie potrzeby, na przykład podczas koszenia trawy.

Share:
zobacz https://beesafe.pl/porady/czy-trzeba-wozic-dowod-rejestracyjny/ https://beesafe.pl/porady/sprzedaz-samochodu-wspolwlascicielowi/