Artykuły

Meble kuchenne – jaki materiał wybrać?

Aranżując wnętrze kuchni musimy mieć na uwadze tak ważny czynnik jakim jest dobór odpowiednich mebli. Decydują one funkcjonalności i estetyce tego pomieszczenia. Jako że meble w kuchni mają nam służyć przez długi okres czasu, warto podjąć przemyślaną decyzję. Jednym z czynników decydujących jest rodzaj tworzywa z jakiego dany zestaw został wykonany.

Z czego wybrać?

Na wstępie powinniśmy odróżnić dwa typy tworzyw z jakich powstają meble. Mowa tutaj o głównym elemencie mebli, czyli materiale właściwym oraz o wykończeniu powierzchni danego zestawu. Natomiast o wyglądzie i stylu mebli decydują przede wszystkim fronty oraz elementy stanowiące blat.

Do wyboru, do koloru

Nie da się ukryć, że jednym z najczęstszych rozwiązań do kuchennych przestrzeni jest wybór mebli wykonanych z drewna. Charakteryzuje się ono przede wszystkim wysoką odpornością oraz wprowadza niezwykle stylową atmosferę do wnętrza kuchni. Jest przyjazne dla otoczenia i dla alergików – szczególnie jeżeli jest to drewno sosnowe posiadające właściwości antystatyczne. Oznacza to, że na powierzchni takiego drewna nie dochodzi do osiadania się kurzu. Niestety, zastosowanie drewna posiada również swoje ciemne strony. Jedne z najważniejszych wad drewna jako materiału do mebli kuchennych to wysoka cena niektórych gatunków oraz fakt, że pod wpływem wilgoci materiał ten ulega poważnym wypaczeniom. Rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, jak na przykład pokrywanie powierzchni drewna emalią lub lakierem. Takie rozwiązania dają efekt jednak nie na długo, gdyż do rozwarstwianie się drewna i tak występuje.

Drewno jest niezwykle podatne na wszelkie obróbki, dlatego oferowane jest w dużej liczbie kolorów i pokrywane rozmaitym wzornictwem. Daje to na pewno duże pole do popisy dla estety, który pragnie otrzymać meble kuchenne wykonane w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Meble robione na wymiar nie tylko będą wyglądały tak, jak tego sobie życzymy, lecz również zostaną dopasowane do powierzchni jaka znajduje się w kuchni.

A może fronty fornirowane?

Alternatywą dla drewna są fronty wykonane z forniru. Jest to rodzaj płyty wiórowej, która charakteryzuje się niższą ceną oraz posiadaniem bardzo regularnej struktury. Musimy jednak zachować ostrożność przy korzystaniu z tego rodzaju mebli, jako że płyta wiórowa ulega w dość łatwy sposób uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego należy posiadać odpowiednie akcesoria, dzięki którym nie porysujemy powierzchni takich mebli. Fronty fornirowane poddaje się laminowaniu w celu zabezpieczenia ich właściwej powierzchni.

Rozwiązania dla nowoczesnych pomieszczeń

Pokoje odznaczające się nowoczesnym designem potrzebują mebli na miarę swojej aranżacji. Tutaj do głowy przychodzą nam meble wykonane na wysoki połysk, jak na przykład zestaw utrzymany w tonacji klasycznej czerni. Meble kuchenne na miarę dzisiejszych czasów charakteryzują się również minimalizmem i prostotą. Gładkie fronty, klasyczne barwy oraz brak ozdób – takie detale sprawią, że nasza kuchnia przybierze prawdziwie nowoczesne oblicze.

Meble kuchenne Katowice oferuje firma Janmar

Share:
Metalowy stojak na papier toaletowy loft Wąska dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft zobacz wiecej