Jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w każdym domu
Funkcjonalność i praktyczność domu jednorodzinnego zależą przede wszystkim od układu i proporcji pomieszczeń, które się w nim znajdują. Przymierzając się do wyboru projektu domu jednorodzinnego w pierwszej kolejności należy przemyśleć jego program funkcjonalny – rodzaj pomieszczeń i ich metraż. Następnie najlepiej zwrócić należy uwagę na to w jaki sposób są zlokalizowane wobec siebie i jak się łączą. Choć projekty domów jednorodzinnych wydają się zbliżone pod względem programu funkcjonalnego każdy Inwestor przed podjęciem decyzji powinien dokładnie przemyśleć jakie pomieszczenia będą w domu niezbędne. Pod uwagę należy wziąć potrzeby, rodzaj aktywności i styl życia wszystkich członków rodziny.
Pomieszczenia strefy dziennej domu
Pod względem funkcjonalnym każdy dom jednorodzinny, tak jak widzimy w projekcie domu Zx63 powinien dzielić się na dwie strefy – strefę nocną i dzienną. Pomieszczenia dziennej części domu to kuchnia z jadalną i salon. Jak sama nazwa wskazuje, wnętrza te użytkowane są przez domowników głównie w ciągu dnia. Służą ich wspólnym czynnościom – przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, odpoczynkowi i rozrywce, a także przyjmowaniu gości. Z założenia są to pomieszczenia głośne, dlatego tak istotnym jest ich wyraźne oddzielenie od pomieszczeń strefy nocnej. W strefie dziennej może znaleźć się niewielka toaleta z miską ustępową i umywalką.
Pomieszczenia strefy dziennej dostępne są bezpośrednio z wnętrza budynku poprzez strefę wejściową. Zazwyczaj wydziela się specjalne pomieszczenie zwane wiatrołapem, które jak wskazuje jego nazwa, zapobiega wpuszczaniu zimnego powietrza z dworu do ogrzewanych pomieszczeń. W wiatrołapie powinna znaleźć się szafa na okrycia wierzchnie i buty.
Układ pomieszczeń strefy dziennej jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania domu i powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb Inwestorów. Jedną z ważniejszych decyzji jest kwestia zamknięcia, bądź otwarcia kuchni na salon. Pierwsza opcja pozwoli ukryć nieporządek związany z przygotowaniem posiłków i ograniczyć przenikanie zapachów, druga natomiast pozwala na oszczędność przestrzeni, ponadto sprzyja interakcjom między użytkownikami. Warto także zastosować pomieszczenie tworzące spiżarnię. Jeśli rodzina jest liczna i gromadzi zapasy jedzenia, bądź przygotowywane są w domu przetwory, pomieszczenie tego typu może okazać się niezbędne.
Pomieszczenia strefy nocnej domu
W strefie nocnej domu znajdują się sypialnie domowników – duża sypialnia małżeńska i pokoje dzieci, a także salon łazienkowy o znacznej powierzchni. Coraz powszechniejszym staje się również lokowanie choćby niewielkiej garderoby w tej strefie. Pomieszczenie tego typu pozwala na gromadzenie ubrań w jednym miejscu, co znacznie ułatwia utrzymanie porządku w sypialniach. Kolejnym miejscem pomocniczym, które może znaleźć się w pobliżu łazienki i łączyć z garderobą jest pralnia, wyposażona w pralkę i opcjonalnie dodatkowy zlewozmywak. Pralnia może być niewielka, jednak jej powierzchnia powinna umożliwić rozstawienie suszarki do prania czy deski do prasowania. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie w każdym domu wydzielenie oddzielnych pomieszczeń do prania i przechowywania ubrań będzie możliwe. Jeśli metraż domu jest ograniczony, chociażby ze względu na możliwości finansowe, nie warto kosztem powierzchni sypialni czy pokoi dziecięcych organizować zbyt małych, niepraktycznych pomieszczeń pomocniczych. Warto jednak w takim przypadku pamiętać, że część powierzchni łazienki będzie musiała zostać przeznaczona na pralkę i suszarkę do ubrań, a w sypialniach będą potrzebne szafy i komody do przechowywania ubrań.