Projekty domów nowoczesnych
Niejednemu mieszkańcowi szarych miejskich blokowisk marzy się własne miejsce na ziemi, niewielki domek z ogrodem, prawdziwa oaza spokoju bez hałaśliwej obecności sąsiadów za ścianą. Warto jednak zawczasu ostrzec wszystkich, którzy planują wybudowanie własnego domu: praktycznie każda budowa to pożeracz czasu i szarganie nerwów. Co nie oznacza, że nie warto budować, po prostu lepiej jeszcze na długo przed rozpoczęciem inwestycji zrozumieć, że nie wszystko pójdzie tak jak powinno i prędzej czy później napotkamy na swojej drodze większe lub mniejsze problemy. Z reguły większe. Mówiąc w skrócie: plan budowy to jedno, rzeczywistość to zupełnie coś innego.
Nikogo zapewne nie trzeba przekonywać, że budowa domu jest inwestycją, którą rozsądniej będzie dokładnie przemyśleć. Już na etapie planowania i projektowania będziemy mieli do podjęcia mnóstwo decyzji, które zaważą na charakterze i funkcjonalności naszego przyszłego domu.
Pierwsze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, brzmi: co jest dla nas lepsze – projekt gotowy czy tworzony na indywidualne zamówienie. Jak prawie wszystko w życiu, obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Wciąż pokutuje pogląd, że decydując się na projekt gotowy nie mamy szans na ciekawe rozwiązania architektoniczne, ale już od wielu długich lat nie jest to prawdą. Na rynku rusz co rusz pojawiają się gotowe projekty domów nowoczesnych, które są nie tylko funkcjonalne i łatwe do zaadaptowania do lokalnych warunków, ale także wyróżniają się charakterystyczną i innowacyjną bryłą, która zaprojektowana została w zgodzie z najnowszymi trendami w architekturze.
Dobrym przykładem pracowni, która swoją działalność nakierowała właśnie na gotowe projekty domów nowoczesnych przy równoczesnym zachowaniu ciekawego i indywidualnego stylu, jest warszawskie biuro architektoniczne DomoForma. Ten kreatywny zespół architektów tworzy projekty, które nie tylko chwytają za oko, ale równocześnie są zaprojektowane w taki sposób, by zminimalizować, rzecz jasna w granicach rozsądku, koszty budowy i późniejszego użytkowania domu.
Nie da się jednak ukryć, że projekt indywidualny ma tę podstawową zaletę, że możemy wszystko urządzić pod siebie, to nie ulega wątpliwości. Wspomnieć tylko wypada, że wybierając architekta, który wykona dla nas projekt indywidualny, też trzeba dokładnie wybadać rynek. Przy odrobinie szczęścia uda nam się znaleźć osobę, która będzie podzielać naszą wizję i stworzy idealny dom szyty na miarę. Czas oczekiwania z wiadomych względów będzie jednak dużo dłuższy niż w przypadku gotowych projektów domów, a sam projekt z pewnością sporo droższy.