Artykuły

Biurko dla dziecka – nauczyciel prawidłowej postawy

Odpowiednio ustawione i dobrane biurko dla dziecka pozwoli mu uniknąć w przyszłości problemów ze zdrowiem, i przyczyni się do zwiększenie koncentracji podczas codziennej nauki.

Biurko to nie wszystko, poradzimy także jak dobrze dopasować do niego krzesło, aby praca była dla dziecka jak najbardziej komfortowa.

Ustawienie biurka a dostęp do światła

Biurko dziecięce powinno być tak ustawione, żeby miało jak najwięcej dostępu do światła słonecznego, dlatego ważne jest, żeby osoba, która przy nim pracuje nie zasłaniała sobie światła. Dla dziecka praworęcznego biurko musi stać lewym bokiem do okna. Natomiast dla osoby leworęcznej, biurko powinno być zwrócone prawym bokiem. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest ustawianie biurka tyłem do drzwi lub okna. Nie można zapominać także o oświetleniu sztucznym, które także powinno być uzależnione od tego, którą ręką posługuje się dziecko.

Idealne wymiary biurka

Biurko dla dziecka powinno mieć także odpowiednie wymiary. Zalecanymi są: 80 – 90 cm szerokości oraz 120 – 160 cm długości. Wymiary biurka powinny być uzależnione od wzrostu dziecka. Nogi osoby siedzącej przy biurku powinny stać swobodnie na ziemi, dlatego zaleca się zostawienie co najmniej 70 cm szerokości i 60 cm głębokości dla nóg. Biurko dziecięce musi być wyposażone w odpowiedniej głębokości szafki, które pomieszczą książki, tornister oraz potrzebne do nauki materiały. Jeśli nasza pociecha będzie miała na biurku komputer, nie możemy zapominać, żeby monitor i klawiatura były na różnych wysokościach (klawiatura powinna stać na wysuwanej półce).

Na co zwrócić uwagę wybierając krzesło do biurka?

Ergonomiczne biurko nie wystarczy. Do niego należy dobrać krzesło biurowe, które powinno być wyposażone w podpórki pod łokcie. Wybierając krzesło dla dziecka zwróćmy uwagę na możliwość zmiany kąta oparcia i regulowaną wysokość siedzenia. Pozwoli to dostosować krzesło do sylwetki dziecka, dzięki czemu zapewni mu komfort pracy zarówno w trakcie nauki jak i grania na komputerze.
Artykuł powstał we wsółpracy z https://notodo.pl

Share: