Artykuły

Aranżacja wnętrz – jakie kolory wybrać?

Nie od dziś wiadomo, jak ważne są kolory, którymi się otaczamy. Ubrania, które nosimy, ulubione dodatki, a nawet potrawy, które lubimy jeść – każda barwa ma znaczenie! Niemniej ważną rolę odgrywa ona podczas wyposażania mieszkania: kolorystyczna aranżacja wnętrz jest niezwykle ważna i może wpływać na nasze samopoczucie. Jakie farby dobrać do konkretnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu? Czym się kierować podczas ich wyboru?

Aranżacja wnętrz – o tym musisz pamiętać

Kuchnia, salon, pokój dziecięcy czy łazienka – każde w tych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu spełnia inne funkcje i w inny sposób spędza się w nich czas. Dlatego też aranżacja wnętrz powinna być przemyślana, a kolory dobrane zgodnie z przeznaczeniem. Są takie barwy, które będą dobrze wyglądały w dużych przestrzeniach; w innych wnętrzach zaś mogą sprawić, że pomieszczenie optycznie się zmniejszy. Możliwości jest wiele, jednak podczas wyboru barw do domu lub mieszkania należy kierować się nie tylko gustem czy modą, ale przede wszystkim funkcjonalnością. W przypadku mieszkań wiele zależy także od ich położenia w budynku (piętro i pion) oraz poziomu ekspozycji na promienie słoneczne.

Kolory a aranżacja wnętrz

Jakie kolory będą dobrze prezentowały się w poszczególnych pomieszczeniach w domu? Niebieski to barwa świeża, chłodna, czysta – to chłodna tonacja, która optycznie powiększa pomieszczenie. Błękit relaksuje, odpręża i uspokaja: idealnie sprawdzi się np. w pokoju małego dziecka lub salonie. Kolor pomarańczowy to zaś barwa optymistyczna, żywa i radosna; sprzyja kreatywnemu myśleniu, zabawie i dodaje energii. Trzeba jednak pamiętać, że taki kolor ścian na dłuższą metę może być męczący i dlatego też warto postawić na delikatniejszy odcień lub jedynie dodatki aranżacyjne. Zieleń relaksuje, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i uspokaja: pozwala skupić uwagę, więc dobrze sprawdzi się w pokoju małego ucznia lub gabinecie. Kolor zielony w salonie? Czemu nie – wesoły seledyn doda mu energii! Z kolei ci, którym marzy się aranżacja wnętrz w minimalistycznym stylu, powinni wybrać farby w odcieniach bieli, szarości i beżu: barwy natury wpisują się w skandynawski trend w interior designie oraz sprzyjają pracy umysłowej. Należy przy tym pamiętać, że takie pomieszczenia wymagają zdecydowanego przełamania w postaci kontrastu; dobrym pomysłem będą dodatki np. w czerwieni, czerni, pomarańczu czy fiolecie.

Share: