Artykuły

Kuchnie w niewielkich mieszkaniach

Kuchnie w blokach zazwyczaj nie są obszerne – ich kształt często jest podłużny, przez co jeszcze trudniej jest dopasować odpowiednie meble. Niewielkie kuchnie należy jednak odpowiednio urządzić, aby były one nie tylko funkcjonalne, ale i przytulne. Niewielkie kuchnie mają spory potencjał – mówią o tym głównie projektanci oraz architekci wnętrz. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że kuchnia stanie się pomieszczeniem pełnym pozytywnych emocji oraz takim, w którym chętnie spędzamy czas.

Z pewnością na początku warto zastanowić się, jakie meble chcielibyśmy widzieć w kuchni naszych marzeń. Czy są to meble z konkretnego materiału? W danym kolorze? Czy mają jakąś fakturę? Warto pamiętać, iż niewielkie pomieszczenia powinny być dodatkowo rozświetlone. Pomogą w tym gładkie powierzchnie oraz jasne kolory. Meble powinny posiadać jak najwięcej półek oraz dodatkowych schowków. Wiele osób pragnie maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu, dlatego też nawet niewielkie szpary pomiędzy szafkami są adaptowane np. pod miejsce do przechowywania butelek wina czy wody mineralnej. Mniejsze szpary mogą służyć jako schowek na reklamówki.

Kuchnie odpowiednio oświetlone

Niewielkie kuchnie powinny mieć jak najwięcej punktów światła. Zadbajmy o to, aby barwa światła dopasowana była do pomieszczenia. Zazwyczaj wybieramy barwy zimne, gdyż te cieplejsze mogą sprawiać wrażenie żółtej poświaty. Lampki mogą zostać zamontowane pod szafkami a nad blatem, dodatkowo punktów oświetlenie może zostać zainstalowane na podwieszanym suficie.

Pomieszczenie dodatkowo może posiadać też oświetlenie podłogowe, jeśli zdarza nam się nocą przyjść do kuchni po szklankę wody czy soku.

Niewielkie kuchnie powinny być wyposażone w stolik i krzesła dla domowników, szczególnie, jeśli nie ma możliwości wygodnego spożywania posiłków w innych pomieszczeniach. Stoliczek nie musi być duży – ważne, aby pomieścił dwie – trzy osoby. Zazwyczaj śniadania jadamy w różnych porach, gdyż każdy z nas może wychodzić o innej porze do szkoły czy pracy.

Przydatne gadżety

Niewielka kuchnia nie musi być nudna. Niezwykle ważne jest to, aby dobierać ozdoby w taki sposób, aby były one jednocześnie przydatne. Wśród takich gadżetów można wymienić korkociągi, młynki do soli czy pieprzy, solniczki, pieprzniczki, oryginalne cukiernice, kubki czy filiżanki. Warto poszukać ich w autorskich galeriach lub też licznych sklepach z ceramiką.

Share: