Artykuły

Kiedy warto wybrać schody wspornikowe?

Standardowe schody stosowane w większości mieszkań i domów dwukondygnacyjnych mają jedną podstawową wadę. Wymagają klatki schodowej, która siłą rzeczy zabiera sporą część dostępnej powierzchni. Czy można tego uniknąć? Jak się okazuje tak. Alternatywą są schody wspornikowe.

Czym właściwie są schody wspornikowe?

W schodach wspornikowych zamiast tradycyjnej klatki schodowej i montowanego w niej stelaża, stopnie montuje się – jak wynika już z samej nazwy – na specjalnych wspornikach. W niektórych sytuacjach mocowane są one bezpośrednio przy ścianie nośnej budynku, czasami również na specjalnych słupach.

Co ciekawe, w schodach wspornikowych nie zawsze trzeba montować balustrady (choć oczywiście zależy to między innymi od ich szerokości, jeśli są zbyt wąskie albo za bardzo kręte, byłoby to nadmiernie ryzykowne). Przynajmniej w czystej teorii, ponieważ w praktyce zawsze warto, aby takowa się przy schodach znalazła, chociażby na wypadek zachwiania równowagi.

W przypadku montażu wokół słupa, schody wspornikowe zamiast wzdłuż ściany pomieszczenia pną się spiralnie do góry. W takiej sytuacji warto zadbać o ich odpowiednią szerokość stopni i nie przesadzać z ich zwężaniem się przy samym słupie (dla osób o większych stopach zwężane, wąskie stopnie mogłyby być problemem).

Kiedy warto montować schody wspornikowe?

Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na oszczędzeniu powierzchni użytkowej. Tym bardziej, że schody tego typu nie tylko zajmują o wiele mniej miejsca fizycznie, ale na dodatek sprzyjają optycznemu postrzeganiu pokoju jako jeszcze większego. W praktyce montuje się je głównie w pomieszczeniach o stylu nowoczesnym, industrialnym lub typowym dla loftów. Doskonale sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie właścicielowi budynku zależy na wrażeniu dużej, otwartej przestrzeni. Miejsca stosowania tego rodzaju rozwiązania często wpływają na sposób ich wykończenia, zwykle idealnie pasujący do stylu całego budynku.

Warto również zauważyć, że schody wspornikowe doskonale komponują się z wnętrzem w przypadku pomieszczeń bardzo wysokich, z dobudowaną antresolą. W takich sytuacjach to idealny sposób, aby nie psuć wrażenia powiększonej przestrzeni (co z pewnością nastąpiłoby w przypadku montażu tradycyjnych schodów).

Dodatkowe miejsce

Schody wspornikowe mają jeszcze jedną ważną zaletę w porównaniu z ich standardowym odpowiednikiem. W ich przypadku można bardzo łatwo zagospodarować miejsce znajdujące się pod nimi, na przykład w celu umieszczenia tam domowych drobiazgów i przedmiotów użytkowych.

Partnerem artykułu jest firma stolarska Katzy, specjalizująca się w schodach domowych.

Share:
lebukowe.info guardpr.pl ptacjawnetrz.pl